Woman typing on laptop sitting on sofa, smiling

Uzależnienie od internetu może być przyczyną rozwodu

Uzależnienie od internetu jest zjawiskiem nowym, ale dotyka już miliony ludzi na świecie. Do niedawna za najbardziej uzależniające uchodziły narkotyki i alkohol. Teraz do listy groźnych uzależnień dołączył internet, który wciąga coraz więcej ludzi.

Internet bywa dla niektórych ludzi atrakcyjniejszy od współmałżonka, przy czym owo „fatalne zauroczenie” może być tak głębokie, że kończy się sprawą rozwodową.

Najczęściej zaczyna się to niewinnie, od ciekawości poznania smaku romansu przez internet .Coraz częściej zdarza się takie zauroczenie osobami poznanymi poprzez internetowe czaty, fora dyskusyjne, komunikatory, że to powoduje drastyczne ograniczenie kontaktów ze współmałżonkiem.

Jak donosi dziennik The Daily Telegraph, w Wielkiej Brytanii w niemal każdej sprawie rozwodowej pojawia się portal społecznościowy. Flirt, który zaczął się w sieci, często staje się powodem rozpadu małżeństw. I to niezależnie od tego, czy znajomość przeniosła się do reala, czy też romans pozostał wirtualny.

Kontakty on-line stwarzają możliwość odskoczni od codzienności w małżeńskiej wspólnocie, w wyniku czego partner poznany na czacie staje się atrakcyjniejszy niż małżonek.

W konsekwencji tego może powstać między jednym z małżonków a osobą trzecią z internetu (lub grupą osób) bliższa relacja, niż istniejąca między małżonkami. Im bliższa relacja, tym silniejsze „ciążenie” w jej kierunku, co z kolei wiąże się z osłabieniem lub ustaniem innych relacji. W odniesieniu do małżeństwa sytuacja taka objawia się zaniedbywaniem małżonka i rodziny najpierw poprzez bagatelizowanie obowiązków o charakterze niemajątkowym (brak troski o jakość pożycia, wzajemną pomoc), a z czasem także majątkowych (zaspokajania potrzeb rodziny).

Warto jednak wskazać, że wątek erotyczny w obszarze rozwodów mających związek z Internetem bynajmniej nie jest jedyny. Prawie taka sama liczba rozwodów spowodowana jest nadmierną fascynacją grami komputerowymi! Mniej znaczące są natomiast przypadki nadmiernego korzystania z komunikatorów, blogów, czatów itd. a także przypadki pracoholizmu, który za sprawą Sieci zatruwa także życie domowe.

Jeśli zauważyliśmy, że małżonek wpadł w pułapkę i cybernetyczna rzeczywistość stała się dla niego ważniejsza niż realny świat to może to być niewątpliwie przesłanką rozpadu małżeństwa.